بررسي شيوع گاردنرلا واژيناليس و سنجش حساسيت به آنتي بيوتيك ها در مبتلايان به ترشحات مهبلي مراجعه كننده به درمانگاه زنان و زايمان بيمارستان طالقاني تهران

فرج زاده شيخ, احمد (2014) بررسي شيوع گاردنرلا واژيناليس و سنجش حساسيت به آنتي بيوتيك ها در مبتلايان به ترشحات مهبلي مراجعه كننده به درمانگاه زنان و زايمان بيمارستان طالقاني تهران. Journal of Kerman University of Medical Sciences.

[img]
Preview
Text
277-624-1-PB.pdf - Published Version

Download (150kB) | Preview
[img]
Preview
Text
abstract277.pdf - Published Version

Download (220kB) | Preview
[img]
Preview
Text
title277.pdf - Published Version

Download (180kB) | Preview

Abstract

طي اين بررسي، از 210 بيمار داراي ترشحات مهبلي كه به صورت سرپايي به درمانگاه زنان و نازايي بيمارستان طالقاني تهران مراجعه كرده و در محدوده سني 65-17 سال قرار داشتند، به منظور تعيين ميزان شيوع گاردنرلا واژيناليس (Gardnerella vaginalis) و سنجش حساسيت آن به مواد ضد ميكروبي نمونه گيري به عمل آمد. بر روي نمونه ها آزمايش هاي تشخيص واژينوز باكتريي (BV، Bacterial vaginosis) براساس 3 معيار مثبت از 4 معيار كلوسل، امين تست، هموژن يا غيرهموژن بودن ترشحات و pH بالاتر از 4.5 انجام شد. جهت جداسازي باكتري گاردنرلا واژيناليس، ترشحات بر روي محيط HBT) Human blood bilayer twin 80) كشت داده شد و از باكتري هاي جدا شده آنتي بيوگرام به عمل آمد. نتايج بررسي واژينوز باكتريايي نشان داد كه 65.7% از مبتلايان BV داشتند. همچنين از طريق كشت ترشحات به دست آمده از بيماران بر روي محيط HBT و آزمايش هاي بيوشيميايي تاييدي بر روي كلني هاي جدا شده، 23.8% از كل بيماران مورد آزمايش مبتلا به گاردنرلا واژيناليس تشخيص داده شدند و %82 از موارد مثبت گانردنرلا واژيناليس در افرادي بود كه واژينوز باكتريايي داشتند. براساس نتايج به دست آمده تعداد زايمان و سقط با وجود باكتري گاردنرلا واژيناليس رابطه معني داري نداشته ولي با روش جلوگيري از حاملگي به طريقه IUD ارتباط معني داري داشت. همچنين در بررسي لام هاي رنگ شده گرم از ترشحات، مشخص شد كه ارتباط معني داري بين كاهش تعداد لاكتوباسيل ها و افزايش تعداد باكتري هاي گرم متغير و واژينيت هاي گاردنرلايي وجود دارد (P < 0.05). در آنتي بيوگرام گاردنرلا واژيناليس جدا شده از بيماران، باكتري به ترتيب به آنتي بيوتيك هاي آمپي سيلين 10µg، مترونيدازول 50µg، سولفامتاكسازول+تريمتوپريم 25µg، نيتروفورانتوئين 300µg، كلرامفنيكل 30µg و تتراسيكلين 30µg حساس و به مترونيدازول 10µg مقاوم بود.

Item Type: Article
Subjects: R Medicine > R Medicine (General)
R Medicine > RG Gynecology and obstetrics
R Medicine > RM Therapeutics. Pharmacology
Depositing User: fatemeh karami karami
Date Deposited: 22 Dec 2015 07:35
Last Modified: 22 Dec 2015 07:35
URI: http://eprints.kmu.ac.ir/id/eprint/22928

Actions (login required)

View Item View Item